Close

Induction Session Monday 7.30PM

Induction Session Thursday 7.30PM

 

The below timetables are for the 2018/2019 academic session which commences on 5th September 2018. 


Year 5
Period Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8.00-9.00 1 PSHE Science A English A
9.00-10.00 2 Computer Science B English B Spanish Geography A
10.00-11.00 3 Geography B Art English A English B
11.00-12.00 4 Science A History Maths A
12.00-1.00 5 Assembly French
1.00-2.00 6 Maths A Computer Science A

 

Year 6 Period Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8.00-9.00 1 Computer Science PSHE Maths Maths
9.00-10.00 2 History Art English
10.00-11.00 3 Science A Spanish French English
11.00-12.00 4 Geography Y6 and Y 7 Latin Science A
12.00-1.00 5 Assembly
1.00-2.00 6

 

Year 7 Period Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8.00-9.00 1 Science A Geography A Spanish History A History B
9.00-10.00 2 English A English A Maths B Maths A Drama
10.00-11.00 3 Geography B Science B PSHE Science A Maths B
11.00-12.00 4 Computer Science Y6 and Y 7 Latin

Science B

Art
12.00-1.00 5 Maths A Assembly French Design and Technology
1.00-2.00 6 English B English B

 

Year 8 A

Enrolment Full

Period

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

8.00-9.00

1

Design and Technology Art

English A

Maths A

9.00-10.00

2

PSHE

Science A

French

10.00-11.00

3

Computer Science A

Geography A

History A

English A

Drama

11.00-12.00

4

Y8 and Y9 Latin

Spanish

Maths A

12.00-1.00

5

Assembly

1.00-2.00

6

Science A

 

Year 8 B

New Enrolments

Period

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

8.00-9.00

1

Design and Technology Art

Science B

9.00-10.00

2

PSHE

English B

French

Maths B

10.00-11.00

3

Computer Science B (coming soon)

Geography B

Drama

11.00-12.00

4

Y8 and Y9 Latin

Maths B

Spanish

History B

12.00-1.00

5

Assembly

English B

1.00-2.00

6

Science B

 

Year 9 Period Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8.00-9.00 1 English A English B Maths B Design and Technology Maths A
9.00-10.00 2 Maths A English B English A Science B History
10.00-11.00 3 Science A Science B
11.00-12.00 4 Y8 and Y9 Latin Spanish PSHE Drama Assembly
12.00-1.00 5 Maths B Computer Science B Art History B
1.00-2.00 6 Computer Science A Geography Science A French

 

iGCSE Y10 Period Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8.00-9.00 1 History English Language A

Business Studies

English Language A Spanish English Literature B
9.00-10.00 2 English Literature B Maths A

Business Studies

French English Language B

Economics

Physics
10.00-11.00 3 Maths A Spanish French Biology Double Award Science
11.00-12.00 4 Maths B

Economics

Biology History Chemistry Assembly
12.00-1.00 5 Citizenship Geography English Language B Physics Chemistry
1.00-2.00 6 Geography Maths B  Citizenship English Literature A English Literature A
2:00-3:00 7 Computer Science Computer Science Double Award Science Double Award Science

 

Y11 iGCSE Period Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
8.00-9.00 1 Computer Science Maths B History Double Award Science
9.00-10.00 2 Double Award Science Computer Science Chemistry English Literature
10.00-11.00 3 History Maths A Biology English Literature Maths A
11.00-12.00 4 Citizenship Geography Biology Spanish Assembly
12.00-1.00 5 Chemistry Spanish Geography English Language English Language
1.00-2.00 6 Physics
2.00-3.00 7 Double Award Science

Citizenship

Physics French French

 

Maths B

 

Clubs/ Societies

Period

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

8.00-9.00

1

9.00-10.00

2

10.00-11.00

3

11.00-12.00

4

12.00-1.00

5

1.00-2.00

6

KS2 Maths Support iGCSE Science Support

2.00-3.00

7

Debating Club

Science Club

KS2 English Support

3.00-4.00

8

KS3 Maths Support

Coding Club

iGCSE Maths Support

History Club

iGCSE English Support

Year 7 English Support

4.00-5.00

9

Year 8/9 English Support

Creative Writing Club